Záhady na dosah ruky

Arnošt Vašíček

Fascinující tajemství české historie od magických rituálů v temném pravěku po nejnovější důkazy o UFO nad naším územím. Jedna z nejvýraznějších osobností české záhadologie už celá léta vypráví čtenářům o nových objevech a faktech, které zůstávaly našim očím po léta skryté. Nyní přichází s novou knihou Záhady na dosah ruky.

Dějiny jsou plné událostí, které se navzdory vědeckému zkoumání doposud nepodařilo uspokojivě vysvětlit, a které nás provokují svou tajemností. Záhadné archeologické nálezy, podivné záznamy v kronikách a také tajuplné okamžiky v životě některých proslulých osobností naznačují, že minulost je daleko více vzrušující, než si vůbec dovedeme představit a vybízejí nás k novému pátrání.

K jakým šamanským rituálům na našem území docházelo v období pravěku? Co všechno dnes víme o pražském golemovi a jeho modernějších „bratrech“? Jaké nevysvětlitelné jevy se pojí k nebesům? Někdy člověk jen těžko odhalí, který z příběhů se zakládá na pravdě a co je čirá báchorka. Nejen o těchto záhadách a těžko vysvětlitelných jevech se více dozvíte právě v knize Záhady na dosah ruky

Nová kniha Arnošta Vašíčka je volným pokračováním úspěšných titulů Labyrint záhad a České tajemno a přináší další fascinující záhady spojené s naší zemí. Pokud milujete atmosféru tajemna a baví vás historie, pak je kniha šálek kávy pro vás.

Ukázky

S příchodem tmy vypuklo příšerné divadlo. Do posvátného kruhu ozářeného vysokými plameny vstoupil šaman s děsivou maskou na tváři. Nebyla zhotovena ze dřeva. Tvořila ji obličejová část lebky, umně odříznutá z hlavy nepřítele. Shromáždění ztichlo. Halucinogenní nápoj, který už všichni požili, pozvolna obluzoval jejich mysl, ale ještě stále vnímali realitu.   Šaman zvedl ruce k noční obloze. Vykřikl několik nesrozumitelných slov. Snad to byla prosba k duchům nebo zaklínání. A možná příslib božstvům, že již brzy jim bude projevena úcta. Prostor ovládlo nervní napětí. Všichni příslušníci kmene začali zpívat. Jako jeden muž se kývali v rytmu hypnotizujícího nápěvu, který stále sílil.   Šaman vhodil do ohně několik hrstí sušených bylin. Chvíli čekal, než jejich vůně prostoupí vzduchem a očistí posvátný okrsek pro nadcházející rituál. Konečně usoudil, že je čas. Otočil se a pozvolna došel ke skupince zajatců klečících u velkého plochého balvanu. V ruce svíral kamenný nůž. S prvním bolestným výkřikem a proudem tryskající krve kmen zešílel. Vybraní bojovníci v rychlém sledu vraždili jednu oběť za druhou...

Les nazývaný Devět stromů – Kilence fa se rozprostírá na slovensko-maďarské hranici poblíž vesnice Silice. Speleologové zde nejprve při hloubení ve vertikální jeskyni Babská diera narazili v hloubce téměř pěti metrů na zlomky keramiky kyjatické kultury a několik fragmentů lidských kostí. Mezi nimi ležela i část lebky. Patřila útlé ženě, která zemřela ve věku asi dvaceti let. Její hlavu kdosi nejprve povařil a pak z ní odříznul obličej.  V roce 1953 amatérský jeskyňář Ondřej Hraška sestoupil do sousední, dosud neprozkoumané skalní propasti. Na jejím dně spočívaly kostry asi dvanácti osob. Podle velikosti zjevně různého věku a pohlaví. Také z jejich lebek byla odseknutá obličejová část.  Proč?   Byl tento úkon součástí jakéhosi magického rituálu? Nebo šlo o velmi neobvyklé trofeje? Komu a k čemu „odňaté tváře“ sloužily?

Probudil se uprostřed noci a věděl, že není v pokoji sám. Neviděl nic, ale zřetelně cítil přítomnost něčeho zlého. Chtěl rozsvítit lampičku na stolku. Nešlo to. Vůbec se nemohl hýbat. Jeho tělo ochrnulo. Nebyl schopen hnout ani palcem u nohy. Jediné, co zůstalo v plné pohotovosti, byla jeho mysl. Vnímala vše do nejmenšího detailu. Pak nad sebou uviděl ohyzdnou bytost s šedou svraštělou kůží. Její obrovské oči svítily. Visela nad ním ve vzduchu nebo se snad tak hluboce dokázala předklonit.Sevřel ho strach. Zároveň pocítil úporný tlak na prsou. Cosi neviditelného a zároveň nesmírně těžkého ho vtlačovalo do postele. Nedovolovalo mu popadnout dech. Dusil se. Chtěl vykřiknout, ale žádný zvuk mu nevycházel z úst. Jen bezmocně ležel s otevřenýma očima a ochrnutým tělem, zcela podmaněn tomu strašnému monstru. Napadlo ho, že umírá nebo že už dokonce zemřel. Nedokázal určit, jak dlouho to trvalo, pár minut nebo hodinu…

   Strašidelné noční můry trápily a trápí miliony mužů a žen na celém světě. Ačkoli jsou v bdělém stavu, nemohou se pohnout a z postele pozorují, jak se jejich ložnice hemží nepřátelskými duchy.   Přízrak, který svou oběť doslova znehybnil, znali už staří Řekové a nazývali ho stejně jako my Mora, na Islandu s malou obměnou mu říkají Mara. Asiaté se domnívali, že jde o ducha „vtlačujícího“ lidi do postele a černí Afričané věří, že si je osedlala čarodějnice. Podle některých studií se alespoň jednou trápilo noční můrou 6 až 8 % lidí, v některých rizikových skupinách osob, které jsou dlouhodobě vystaveny stresu nebo mají nepravidelný spánkový režim, se může jednat až o pětinu. Překvapilo mě, že když jsem sbíral podklady pro dokument s touto tematikou, hrůzné noční zážitky hlásili především vysokoškolští studenti.  Podoba útoků mor se různí, a přesto mají mnohé společné. 

O autorovi

Arnošt Vašíček

PhDr. Arnošt Vašíček (* 1953 Ostravaje český spisovatel, scénárista a záhadolog. Vystudoval Karlovu univerzitu v Praze, Fakultu žurnalistiky – obor Filmová a televizní žurnalistika. Kromě knih píše o záhadách také seriálové a filmové scénáře. Při svých výpravách za neodhalenými záhadami navštívil již více než 80 zemí na pěti kontinentech a také četné ostrovy v Tichomoří a v Indickém oceánu. Předmětem jeho zájmu byly a jsou především nerozluštěné archeologické nálezy, nevysvětlitelné úkazy a tajemné jevy, utajované rituály a legendy.

Recenze a články

Jak to bylo s lidskými oběťmi a kanibalismem v pravěku? Byl Mozart ve skutečnosti zavražděn? Je Karlovo náměstí místem vstupu do jiné dimenze? Jedna z nejvýraznějších osobností české záhadologie už celá léta vypráví čtenářům o nových objevech a faktech, které zůstávaly našim očím po léta skryté. Nyní přichází s novou knihou Záhady na dosah ruky.

Archiv

Kontaktní formulář

Máte dotaz ke Knize měsíce? Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám jej zodpovíme.