Vůdcové, myslitelé, hrdinové

Walter Isaacson

Co dělá výjimečné osobnosti výjimečnými? Nemusí jít jen o genialitu spojenou s nadprůměrnou inteligencí, ale také o tvořivost a zvídavost důležitých osobností, které dokázaly změnit svět. Právě hledáním "tvůrčí geniality" se totiž americký novinář Walter Isaacson zabýval prakticky celý svůj život a ve své nové knize vysvětluje, proč se jejich talent často nejvíce projevil během přelomových historických událostí. 

Kniha Vůdcové, myslitelé, hrdinové je kolekcí esejí a článků převážně z doby, kdy Walter Isaacson působil jako šéfredaktor časopisu Time. V té době si totiž dal za úkol několikrát ročně vycestovat do světa a psát přímo z terénu. Díky tomu mohl informovat o Gorbačovových reformách, rozmlouvat s Ronaldem Reaganem nebo strávit týden v Kosovu s Madeleine Albrightovou. Pozvolný rozpad železné opony pak mohl sledovat i u Berlínské zdi či v Praze, kde se setkal s Václavem Havlem i Alexandrem Dubčekem. 

Ve svých článcích se však Isaacson věnoval i zakladatelům Spojených států, významným novodobým politikům, vědcům, myslitelům či inovátorům jako Bill Gates a Steve Jobs a každou esej v knize doplňuje úvodník, díky kterému má čtenář i potřebný historický kontext. Portréty mimořádných osobností jsou čtivé a srozumitelné, díky důvtipným postřehům doplněným více i méně známými fakty si tak může každý udělat vlastní názor i na kontroverznější momenty a postavy historie. Nezapomíná však ani na výzvy, kterým v současnosti čelí žurnalistika, a také vzdává hold svému rodnému městu New Orleans, které se muselo vyrovnat s ničivými následky hurikánu Katrina

O autorovi

Walter Isaacson

 Walter Isaacson se narodil 20. května 1952 v New Orleans. Americký novinář a spisovatel byl v minulosti ředitelem CNN a editorem časopisu Time. Svou novinářskou kariéru začal v londýnských Sunday Times a v roce 1978 začal pracovat pro časopis Time jako politický dopisovatel. Poté působil ve funkci generálního ředitele Aspen Institute, nyní přednáší o historii na Tulanově univerzitě ve svém rodném městě. Autorsky se zabývá literaturou faktu a napsal řadu úspěšných biografií, například Leonardo da VinciSteve Jobs nebo Inovátoři.

Foto: © Tomáš Krist

Recenze a články

Pokud vás v minulosti zaujala skvělá biografie Leonardo da Vinci z nakladatelství Práh, můžete se těšit na další životopisně-publicistický počin. Právě vychází kniha Vůdcové, myslitelé, hrdinové a pojednává o hledání tvůrčí geniality. 

Přesně na 2. května 2019 připadlo 500. výročí smrti geniálního malíře, filozofa, vědce a vynálezce Leonarda Da Vinciho. Na podzim 2018 vyšla v češtině kniha Waltera Isaacsona, která líčí život a tvorbu tohoto všestranného renesančního génia. O knize Leonardo da Vinci, kterou vydalo nakladatelství Práh, si s jejím autorem povídala redaktorka Zuzana Válková.

Archiv

Kontaktní formulář

Máte dotaz ke Knize měsíce? Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám jej zodpovíme.