Chlapec, který následoval svého otce do Osvětimi

Jeremy Dronfield

O té nejlepší a zároveň nejhorší stránce lidství, o síle rodinného pouta a nezdolnosti lidského ducha. 

Kniha vyprávějící neuvěřitelný příběh Gustava Kleinmanna, vídeňského židovského čalouníka, a jeho dospívajícího syna Fritze, kteří byli na podzim roku 1939 zatčeni nacisty a odvlečeni do německého Buchenwaldu. Tam začíná jejich cesta plná násilí, hladu a nucených prací, kdy si museli budovat své vlastní vězení a najít způsob, jak se dožít dalšího dne. Vedení SS však mělo jiné plány - drtivou většinu vězňů přesunout do jiného koncentračního tábora, Osvětimi. Přestože se Fritz Kleinmann měl jako jeden z mála šťastných tomuto transportu vyhnout, nedokázal si představit, že by měl svého otce opustit. Nechal se proto na seznam k transportu dopsat, přestože si tím v podstatě podepsal vlastní rozsudek smrti. 

V časech hrůz, jichž se stali svědky, i utrpení, jež prožili, je naživu držela jediná jistota: láska mezi otcem a synem. Jeremy Dronfield popisuje, jak si vězni navzájem dodávali odvahu a jak mezi nimi fungovala pevná pospolitost. Kniha je tak i navzdory děsivému tématu plná naděje. Gustav Kleinmann měl obrovskou vůli přežít a ať se dělo cokoliv, dokázal se postavit i tomu největšímu zlu. 

Spisovatel Jeremy Dronfield poskládal dohromady střípky deníkových zápisků, které si Gustav tajně vedl, historických dokumentů i vyprávění dalších přeživších. Podařilo se mu tak vytvořit ucelený obraz toho, co se tehdy odehrálo, přestože se některé situace zdají být jen těžko uvěřitelné. Jak sám autor říká, celý příběh je skutečný a historicky podložený, i když by bylo mnohem lepší, kdyby k tomu nikdy nedošlo. Poprvé však vypráví příběh otce se synem, kteří spolu prošli hrůzami války – příběh o odvaze a přežití, v dějinách holokaustu bezprecedentní.

O autorovi

Jeremy Dronfield

Jeremy Dronfield je všestranný britský spisovatel. Narodil se ve Walesu, ale většinu svého života sídlí v Anglii. Má doktorát z archeologie v Cambridge. Po studiích se začal věnovat psaní a již jeho prvotina The Locust Farm získala prestižní literární ocenění, stejně jako jeho další knihy. V současné době má na kontě čtyři romány a šest knih založených na skutečných událostech. 

Českého vydání se kromě Chlapce dočkala také kniha Velmi nebezpečná žena o ruské špiónce Marii Beckendorffové, kterou napsal společně s Deborah McDonaldovou. 

Více aktuálních informací o Jeremym získáte na jeho webových stránkách www.jeremydronfield.com

Recenze a články

Britský spisovatel Jeremy Dronfield se kromě psaní fikce zabývá také beletrizací silných skutečných příběhů. Jeden takový z období holokaustu právě vychází v českém překladu. 

Brněnské nakladatelství Jota si připravilo na konec prázdnin vydání knihy Chlapec, který následoval svého otce do Osvětimi. Jak už název napovídá, podíváme se do období druhé světové války. 

Petr Beck (†91) z Bruntálu se do Osvětimi dostal podobným způsobem, jako Fritz Kleinmann. Do transportu z Terezína se přihlásil dobrovolně. 

Oceňovaný bestseller Jeremyho Dronfielda Chlapec, který následoval svého otce do Osvětimi vznikl podle skutečných událostí odehrávajících se v době války. Kniha vypráví o víře v sílu rodinného pouta a v českém překladu ji vydává nakladatelství JOTA.

Archiv

Kontaktní formulář

Máte dotaz ke Knize měsíce? Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám jej zodpovíme.