Pan Herec Miroslav Donutil

Petr Čermák

Na jevišti stojí muž, který hraje, zpívá i tančí, směje se i rozesmívá až k slzám, ale také dokáže truchlit i rozesmutnět, a na druhé straně, v hledišti, si jeho výkon užívá, a dokonce se jím kochá divák. Na nejrůznějších scénách stojí i vládne Miroslav Donutil.

Mladá historie Česka zapisuje v divadle i sportu, tedy her, pokud vzpomeneme kulturu antiky, fenomén podobný Karlu Gottovi, ale také Jaromíru Jágrovi či Pavlu Nedvědovi. Ti všichni byli a jsou schopni naplnit stadiony a hlediště diváky. A s nimi také Miroslav Donutil, který dnes není jenom hercem z nejuznávanějších i nejpopulárnějších, ale také bavičem a komikem, neuvěřitelným i uvěřitelným vypravěčem. Personou, která snese nejpřísnější měřítka na úrovních Jana Wericha, Miroslava Horníčka i Vladimíra Menšíka.

Autor knihy Petr Čermák se zajímal, co si o této osobnosti myslí a co také řeknou další slavní jako Karel Gott, Hana Zagorová, Jiřina Bohdalová či Boleslav Polívka, jak ho vnímají osobnosti z různých oborů, významní lékaři, sportovci či studenti, lidé zajímaví i obyčejní.
Jak poznali Mirka Donutila jako člověka, jak ho viděli na divadle a ve filmu včetně rolí Nikoly Šuhaje ve slavné Baladě pro banditu či jako Truffaldina v díle "Sluha dvou pánů", které na prknech Národního divadla v průběhu dvaadvaceti let ztvárnil v rekordních 600 představeních?

Ukázky

,,Mirek je vzácný kumštýř. Dokáže třeba velice svébytným způsobem zahrát na malém prostoru, na velkém divadelním, a výtečný je i před kamerou. Pamatuji si televizní inscenace, které dělal v Brně a pamatuji si dobře také jeho role ve filmu. Je to mimořádně schopný a všestranný herec. Vedli jsme spolu mnohé dialogy, je velmi inteligentní, chápavý a citlivý člověk. Diskutovali jsme o mnohých tématech, i značně kontroverzních, ale vždy jsme našli společnou řeč. „

Jaká témata to byla?

,,Týkala se souboru, ale i situace v zemi a případně situací v zemích, kde jsme hostovali. Nevyhýbali jsme se ničemu.“

Vzpomenete si na nějakou zajímavou situaci?

,,Velmi živě si vzpomínám na dobu, kdy Mirek zkoušel starého Karamazova v inscenaci Petra Scherhaufera. Byl jsem fascinován, co jako mladý herec dokázal s touto rolí udělat, to bylo něco neuvěřitelného. Vzpomínám si, jak seděl za stolem, připravoval se, líčil si tvář a diskutoval se mnou. To bylo něco famózního. Ta proměna z Mirka Donutila ve starého Karamazova byla pro mě něčím úžasným. Na to jsem si vzpomněl, když jsem ho viděl na Provázku hrát Salieriho v inscenaci Amadeus. Zažil jsem něco podobného, tam se také herec Donutil převtěluje tím, že si líčí tvář. Mirek je pan herec. A také herec dravec, který jde za tím, aby mohl hrát naplno a co hrát chce. Znám Mirka jako člověka chytrého, vtipného, příjemného, nikdy jsme neměli konflikt, i když o mně vyprávěl v těch historkách, později vše záporně relativizoval, protože pochopil, že to pro mě bylo velmi nepříjemné období, a jako jeden z mála dokázal nahlas ocenit mou práci ve prospěch Provázku i divadla v Brně. Toho si moc vážím. Je vidět, že minulou dobu žil podobně jako já, a nebyla příjemná ani pro něj. „

,,Golf je pro mě hlavně relax na čerstvém vzduchu, Míra ho hraje také. Já mám sport rád, ale tak velký fanoušek jako Mirek nejsem, protože to je málokdo. Vždyť on sjezdil kdejaké fotbalové šampionáty, olympiádu v Pekingu, pravidelně chodí na Davis Cup i Fed Cup, zná osobně spoustu sportovců. Jednak má přehled, co se ve sportu děje, a pak už má plán rok dva dopředu, kam zase pojede! To obdivuju!“

Ale zpátky na Provázek…Řeklo by se, že Mirek, vy a Bolek tvoříte 'takovej dobrej ročník', jste jakási sestava pro tvorbu humoru. A dělat ho je hodně těžké?

,,Snažíme se a sám opravdu dobře vím, že Mirek má oproti nám ještě něco navíc. Je opravdu vynikajícím vypravěčem. Má jednu velkou výhodu, že si strašně pamatuje. Řeknu to i takhle: zatímco my jsme flámovali a on kvůli nemoci nemohl, my přišli v náladě a on se nás ptal:

'Kluci, co bylo? '

A my mu všechno vyklopili! A hned měl materiál. Pak si to upraví podle sebe, skvěle vypointuje a historka jako hrom je na světě.“

O autorovi

Petr Čermák

Autor je absolventem Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Společně s novinářskou i vydavatelskou činností na sebe upozornil recenzemi a eseji zejména v oblasti literatury a výtvarného umění. V posledním období se věnuje tvorbě portrétů významných osobností a Čechů, kteří svou zemi proslavili ve světě, a globálních sportovních hvězd.

Autorovou pozoruhodnou prací je autorizovaná kniha „ČLOVĚK HAVEL", která vyšla s podtitulem „Prezident a jeho lidé" v novém vydání k nedožitým osmdesátinám velikána naší doby.

Autor také vytvořil portrét „BOHUMIL HRABAL – VZHŮRU, SRDCE!" (2013) k 100. výročí narození jednoho z našich největších spisovatelů. Čtenářsky úspěšnou knihou je rovněž portrét „SIMONA STAŠOVÁ - Herečka velikých vášní".

Mezi další z jeho životopisných děl českých osobností patří biografie ,,ČESKÁ LVICE Petra Kvitová", DOMINIK HAŠEK - Muž ze síně slávy", KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ - Život na Olympu", TOMÁŠ KLUS"  či ,,JANA ŠVANDOVÁ".

Tématu se autor věnuje i v oblasti sportu. Vedle nového portrétu Jaromíra Jágra ČLOVĚK JÁGR Příběh legendy” vytvořil portréty sportovních celebrit „PETR ČECH", „NEDVĚD Grande Paolo", „IVAN LENDL" či „BÁRA" (Barbora Špotáková).

 

Recenze a články

Divadelní prkna Čech se mohou chlubit celou řadou velkých osobností, které na nich za posledních sto let, jak se říká, psaly dějiny. Charismatický herec mnoha tváří Miroslav Donutil, který má za sebou stovky úspěšných inscenací, mezi ně jistojistě patří. O tom, jak se rodila ikona českého divadla i filmu a umělecký vzor několika generací, pojednává životopisná biografie žurnalisty a vydavatele Petra Čermáka s názvem Pan Herec Miroslav Donutil – Co řekli nejen slavní?

Biografií o známých hercích vychází stále poměrně hodně a jsou u čtenářů velmi oblíbené. Výjimkou nepochybně nebude ani další kniha Petra Čermáka věnovaná Miroslavu Donutilovi. Hned na začátku by bylo dobré podotknout, že životopisná kniha je hercem autorizovaná, což zvyšuje její význam.

Respektovaný herec s velkým vypravěčských talentem, kterého si diváci pamatují jako doktora Martina, Nikolu Šuhaje z Balady pro banditu nebo v geniální roli Truffaldina z divadelní inscenace Sluha dvou pánů, hodnotí svou hereckou i životní dráhu v nově vydané biografii. Kniha má název Pan herec Miroslav Donutil a sestavil ji novinář a vydavatel Petr Čermák.

Patříte mezi zaryté milovníky českého filmu a divadla? Pak by se vám mohla líbit čerstvě vydaná autorizovaná biografie jednoho z předních českých herců a divadelní osobnosti – Miroslava Donutila. Čtivý titul je dílem žurnalisty a vydavatele Petra Čermáka, který je autorem i dalších biografií známých osobností. Mezi nejznámější z nich patří Člověk Havel – Prezident a jeho lidé nebo Člověk Jágr – Příběh legendy.

,,Někdo vypráví a vrcholu se nedočkáte, ale Mirek vám z příběhu udělá divadelní představení. Každou postavu dokáže vymalovat".  /Karel Gott/

Miroslav Donutil je velkou osobností českého divadelnictví a herectví vůbec. Jen málokterá žena odolá jeho kouzlu osobnosti a málokterý muž si nezapne v televizi pořad s touto hvězdou. Miroslav Donutil je nejen herec, ale také úžasný bavič a moderátor. Jeho kolegové ho mají rádi, i když se ho zpočátku třeba trošku obávali, protože ho předcházela ne zrovna pochvalná pověst. I v tomto případě je lepší člověka nejprve pořádně poznat a potom jej teprve soudit. Petr Čermák se čtenáři pomocí této publikace pokusil přiblížit osobnost této významné české persóny. Povedlo se mu jeho záměr beze zbytku realizovat? Odpověď na tuto otázku naleznete níže.

Petr Čermák je autorem únorové i březnové Knihy měsíce. Jak se mu při psaní knihy Pan Herec Miroslav Donutil pracovalo? Co považuje za své největší úspěchy? Jaké jsou jeho profesní sny?

Archiv

Kontaktní formulář

Máte dotaz ke Knize měsíce? Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám jej zodpovíme.