Legendy extrémního sportu

Wim Hof, Josef Rakoncaj

Horolezec a Ledový muž, dvě legendy extrémního sportu, které se dokázaly vypořádat s přírodními i životními nástrahami. které jim osud postavil do cesty. Začtěte se do dvou nových biografií o mužích, kteří právě teď inspirují nejen milovníky zimního sportování a otužilce. 

Nizozemský Ledový muž Wim Hof je pověstný svou odolností vůči ledovému chladu. Je schopný strávit téměř dvě hodiny v ledové vodě, na jeden nádech uplaval skoro 60 metrů pod ledem, bosý a bez jediné kapky vody běžel maraton napříč pouští nebo v letním oblečení a bez kyslíkové bomby vylezl na Mount Everest do výšky 7000 metrů. 

Za svůj život stihl vytvořit přes dvě desítky zápisů do Guinnessovy knihy rekordů, posunout hranice možností lidského těla a ohromit celé zástupy lékařů, vědců i fanoušků po celém světě. Podle Wima Hofa je však podobných kousků schopný každý z nás. Na základě vlastních zkušeností vytvořil metodu, díky které se můžeme naučit , jak plně využít svůj fyzický i duševní potenciál, aktivovat schopnosti, které jsou běžně nevyužité, a to bez ohledu na věk a zdravotní stav. 

Vůbec poprvé nechává ve své autobiografii "Ledový muž" nahlédnout nejen na principy své metody, ale také do svého soukromého života a zákulisí jeho převratných rekordů. Podle Ledového muže je vše možné - jsme limitováni pouze hloubkou své představivosti a silou svého přesvědčení. 

Láska k horám a překonávání možností provází celým životem také Josefa Rakoncaje, legendárního českého horolezce, který brzy oslaví už 70. narozeniny. Při této příležitosti se rozhodl se společně s Miloněm Jasanským ohlédnout za svou lezeckou kariérou i za tím, jaké měl často štěstí. „Nemít kliku, už dávno tady nejsem,“ říká bez obalu. 

Jen výstupů na pískovcových skalách má na kontě pět tisíc. Slávu mu však přinesly zejména čtyři prvovýstupy v Himaláji, který dosud nikdo nezopakoval, nebo dva unikátní výstupy bez kyslíkového přístroje na K2, nejobávanější horu světa. Dosáhl takřka všeho, co si předsevzal. Co si opravdu přál, se mu splnilo. A své vzpomínky teď představuje v knize s podtitulem „Měl jsem kliku“.

O autorovi

Wim Hof

 Wim Hof (* 1959) je držitelem 21 rekordů zapsaných v Guinessově knize rekordů a tvůrcem převratné metody, která učí ovládat mysl a tělo, a to způsoby, které popírají některé dosud zažité vědecké teorie, čímž posouvají hranice možného. Wim pracuje s chladem a dechem a je schopen vědomě ovlivnit svůj krevní tlak, tělesnou teplotu, cirkulaci krve. Jeho metodu používají tisíce lidí po celém světě.

Josef Rakoncaj

Josef Rakoncaj (* 1951), ve světě nejznámější a doma nejslavnější český horolezec. Fotograf a kameraman. Od roku 1981 držitel titulu Zasloužilý mistr sportu. Podnikatel, zakladatel a majitel rodinné firmy Sir Joseph vyrábějící od roku 1974 outdoorové vybavení a oblečení. Dlouhá léta se věnoval paraglidingu a létání na ultralehkých letadlech, která si sám stavěl. Jako první člověk na světě vystoupil dvakrát na nejobávanější osmitisícovou horu K2.

Od počátku sedmdesátých let se postupně zařadil mezi horolezeckou elitu. Myšlením originální, technicky skvěle vybavený horolezec. Proslavily ho výstupy v Českém ráji i ve Vysokých Tatrách, v Alpách, na Kavkaze, v Peru i na Aljašce, na Baffinově ostrově, v Utahu nebo v Severozápadních teritoriích v Kanadě, ale především mimořádné výkony na osmitisícovkách Karakoramu a Himálaje, kde se stal na konci 20. století vůdčí osobností československého horolezectví. Vystoupil na osm osmitisícových vrcholů, z toho na K2, Broad Peak, Manaslu, Annapurnu, Shisha Pangmu a Nanga Parbat jako první Čech. Při žádném ze svých výstupů, ani na nejvyšší hory planety, nepoužil umělý kyslík. Nikdy ve vysokých horách neomrzl. V Himálaji se mu povedly čtyři prvovýstupy (jižní stěna Lhotse Shar, severní stěna Shisha Pangmy, severní stěna Kalanky a severní pilíř Nanda Devi), žádný z nich nebyl dosud zopakován. Obdiv sklízel za rychlé výstupy na osmitisícovkách, například Broad Peak za tři dny na vrchol a zpět, totéž na K2. Ani tyto výkony u nás dosud nikdo nezopakoval.

Obrovskou vlnu popularity vyvolal svou první knihou o výstupu na nejobávanější osmitisícovku K2. Potom už osudy charismatického horolezce sledovala značná část veřejnosti. Před několika lety se ve výpravné publikaci Velcí horolezci (autoři Paolo Lazzarin a Roberto Mantovani) objevil jako jediný z českých a československých horolezců mezi legendami horolezecké historie. V květnu roku 1993 o něm odvysílala Česká televize v pořadí jedenadvacátý díl seriálu Galerie elity národa (GEN), v anketě o nejlepšího českého horolezce 20. století obsadil 2. místo (za Radanem Kuchařem), v anketě čtenářů deníku MF Dnes „100 žijících elitních Čechů“ (rok 2001) obsadil 20. místo. Spolu s Miloněm Jasanským vydali o výstupech v Himálaji šest knih v celkovém nákladu téměř 230 000 výtisků. Byl častým hostem ve sdělovacích prostředcích, uspořádal stovky autogramiád a besed s promítáním vlastních dokumentárních filmů. Je ženatý, má syna Lukáše a dceru Lucii.

Miloň Jasanský žije v Hradci Králové. Dnes podnikatel, dříve publicista a novinář se zaměřením na sport. Zpovídal u rozhlasového mikrofonu výrazné sportovní osobnosti jako Emila Zátopka, Dominika Haška, Jarmilu Kratochvílovou, Pavla Ploce a jiné. Je spoluautorem knihy Můj život s hokejkou (o Vladimíru Martincovi) a dalších šesti knih z horolezeckého prostředí (s Josefem Rakoncajem). Napsal scénář sedmidílného televizního seriálu České himálajské dobrodružství I. Do povědomí široké veřejnosti uvedl v roce 1991 jméno tehdy kanadského cestovatele českého původu Leoše Šimánka a několik let v Česku organizoval jeho populární přednáškové turné Diashow. Rád cestuje, jako turista navštívil 32 zemí v pěti světadílech, vystudoval tělocvik, má doktorát z pedagogiky. Vlastní firmu KVART specializovanou na prodej a potisk reklamního zboží. Je ženatý, má dceru a syna. 

Recenze a články

Horolezec a Ledový muž. Josef Rakoncaj a Wim Hof si našli každý svůj způsob, jak se vypořádat s nástrahami. Nejen těmi přírodními, ale také životními. Začínali od úplné nuly a dokázali dojít k vysněnému cíli. Přečtěte si dvě biografie o silných mužích, kteří právě teď inspirují široké publikum milovníků zimního sportování.

Josef Rakoncaj, přezdívaný Rak, je slavný český horolezec, fotograf, kameraman, podnikatel a zakladatel rodinné firmy na outdoorové vybavení. Dlouhá léta se věnoval paraglidingu a létání na ultralehkých letadlech. Jako první člověk na světě vystoupil dvakrát na nejobávanější osmitisícovou horu K2. Na jaře oslaví své 70. narozeniny. A právě u příležitosti tohoto jubilea vydává brněnské Nakladatelství JOTA novou knihu Rakoncaj. Měl jsem kliku.

V zimním počasí se většina z nás uchyluje k teplému čaji s medem, horké vaně, saunám, a pokud jsme tak ještě dosud nečinili, doplňujeme potřebnou dávku vitaminů. Přeci jen je tu období notoricky známé zvýšeným výskytem nachlazení, nemocí a dalších komplikací, které nikdo nemáme rádi. 

Archiv

Kontaktní formulář

Máte dotaz ke Knize měsíce? Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám jej zodpovíme.