Guinness World Records 2020

kolektiv autorů

Nejnovější vydání Guinness World Records opět přináší každoroční dávku kuriozit. Seznamte se s nejtalentovanějšími domácími mazlíčky, žasněte nad dechberoucí krásou dinosaurů, obdivujte umělou inteligenci a virtuální realitu. Čekají vás nejnadanější rekordmani ze všech koutů světa a víc než tisícovka rekordů ze všech oborů lidské činnosti. 

The Guinness Book of Records založili v srpnu 1954 Norris  a Ross McWhirterovi. Nejnovější edice 2020 je již 66. ročníkem vydání encyklopedie, která se dočkala vydání ve stovce zemí a byla přeložena do 37 jazyků. Kniha samotná drží světový rekord jakožto vůbec nejprodávanější kniha chráněná autorskými právy

V uplynulém roce hodnotil tým manažerů pro rekordy každý den 100 žádostí o zapsání světového rekordu. Veškeré žádosti prochází přísným kontrolním procesem a musí splnit požadavky na uplatňování základních kritérií. Jedině tak je možné jim přiznat oficiální titul Guinness World Record, který nakonec přisoudili necelým 10 % žádostí. 

Kromě posuzování přihlášek registrují redaktoři knihy také mimořádná fakta a údaje od externích poradců z vědeckých oborů od archeologie až po zoologii, kteří je zásobují rekordy ze všech koutů planety Země i mimo ni. Guinness World Records 2020 také obsahuje speciální tematické oddíly věnované robotům nebo virálním sportům. 

Přemýšleli jste někdy nad tím, kdo je ten záhadný Guinness, pro kterém je kniha pojmenována? Publikace dříve nazývaná Guinnessova kniha rekordů je totiž pojmenována po irském pivovaru Guinness Breweries, jehož někdejší generální ředitel sir Hugh Beaver je duchovním otcem celé myšlenky knihy rekordů. Počátkem 50. let minulého století se totiž účastnil mysliveckého večírku, v jehož průběhu se dostali myslivci do sporu o tom, který lovný pták je nejrychlejší v Evropě - zda kulík zlatý, nebo koroptev. Odpověď se však myslivcům nepodařilo dohledat v žádné z odborných knih, které měli v té době k dispozici. Sir Beaver věděl, že takových otázek, nad kterými debatují návštěvníci hospod v Irsku i mimo něj, musí být mnoho, ale neexistuje žádná kniha, která by dokázala rozsoudit spory ohledně rekordů. 

Ke svému nápadu se vrátil v roce 1954, když na doporučení jednoho ze svých zaměstnanců oslovil právě dvojčata McWhirterovy, kteří v Londýně provozovali výzkumnou agenturu. Sir Beaver je pověřil sestavením první Guinnessovy knihy rekordů, která byla vydána v srpnu 1955 v nákladu 1000 kusů a do Vánoc se dostala na čelo žebříčku nejprodávanějších knih. 

Recenze a články

Chcete vidět, jak byste vypadali, kdybyste si oblékli nejvíce triček na světě? Nebo kolik selfie jde vyfotit za 3 minuty? Rok se s rokem sešel a přinesl s sebou další soupis rekordů z celého světa. Kniha Guinness World Records 2020 už dorazila i k nám a zase hýří těmi nejbláznivějšími kousky.

Archiv

Kontaktní formulář

Máte dotaz ke Knize měsíce? Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám jej zodpovíme.