Před pikolou za pikolou

Linda Greenová

Čtyřletá Ella se ztratí své matce v parku během hry na schovávanou. Je pryč. Zmizela beze stopy. Do hledání se pouští policie i rodina. Kdo ji mohl unést? A co když to není jen tak někdo? Je to někdo, koho znala? Někdo, kdo si myslí, že dělá správnou věc? Vrátí se malá holčička ještě někdy domů, nebo zmizí už navždy? Napínavý psychologický thriller autorky Lindy Greenové byl jako e-kniha šest měsíců na žebříčku bestsellerů Amazonu a poté se dočkal také své tištěné podoby. 

Román, ze kterého jde mráz po zádech. I tak lze jednoduše pojmenovat novou knihu Lindy Greenové, úspěšné britské spisovatelky. Na jedné straně únosce, na straně druhé rodina unesené čtyřleté holčičky. Kniha z nakladatelství BOOKMEDIA nejenže nabízí pohledy obou zmíněných stran, ale také dává nahlédnout do jejich nitra, a tak odhaluje i zprvu docela nevinný motiv únosce. Tuto postavu pak román vykresluje v takových barvách, že na konci knihy ani nejprotřelejší čtenář nebude moci posoudit, jestli se v celém příběhu nachází vůbec nějaký jasný záporák.

Svět přeci není černobílý a lidé v něm také ne. Nežijeme v hollywoodských akčních filmech, kdy je hlavní hrdina i záporák vždy a všem hned známý. Musíme hledat v různých stupních šedé abychom se dopracovali k pravdě.

Ani tak nikdy nemůžeme s jistotou říct, kdo je doopravdy zlý nebo dobrý člověk. Nebo snad ano?

Nejhorší noční můra všech rodičů a zároveň brilantně vykreslený příběh o složité psychologii člověka.

Ukázky

Chvíli mlčíme. Jen stojíme a objímáme se na tom samém místě, kde jsem strávila celé odpoledne. Připadám si blízko Elle prostě proto, že jsem ji tam viděla naposledy. Skoro jako bych dokázala pouhým soustředěním dosáhnout toho, že se mi každou chvíli zhmotní před očima. Samozřejmě se to nestane, ale přesto mi připadá, že jsem na správném místě. 
,,Někdo mi zrovna volal," říkám, zatímco pozorujeme hemžení poldů po parku.
Alex se na mě dívá. ,,Co tím myslíš?"
,,Když zmizela. Zazvonil mobil a já ho vzala. Mluvila jsem s nějakým pitomcem, který si chtěl domluvit trénink, a nic jsem neslyšela."
,,I tak bys slyšela, kdyby křičela."
,,Jo, ale ona nekřičela. A já nevím proč, protože jsem se věnovala tomu zatracenému mobilu."
,,Není to tvoje chyba," říká a bere mě za ruku. Myslí to vážně, což je ještě horší. Když kolem mě Alex staví podpůrné lešení, obvykle jsem mu vděčná, ale dnes si díky tomu připadám jako ještě větší kráva.

Dělá se mi zle. Mají DNA mé dcery. Ta se dá použít k jediné věci. Nechci na to myslet. Nechci nic z toho slyšet. 
Seržant Fuller se střídavě dívá na mě a na Alexe a přešlapuje. ,,Omlouvám se, že se na to musím ptát," začíná, ,,ale nenapadá vás někdo, kdo by mohl cítit zášť vůči vám nebo vaší rodině?"
Zírám na něj. ,,To nemyslíte vážně."
,,V této fázi musíme prověřit každou možnost."
,,Ne," odpovídá Alex, než stačím říct cokoliv dalšího. ,,Nejsme takový druh rodiny. Já dělám poradce malým podnikatelům a moje manželka pracuje v posilovně. Nezaplétáme se do územních válek gangů."
,,Děkuji vám za odpověď. Je to prostě věc, kterou musíme zvážit. A potom vás musíme požádat o seznam všech dospělých lidí, které vaše dcera zná."
Civím na něj. Zatím mě vůbec nenapadlo, že by to mohl být někdo známý.  

O autorovi

Linda Greenová

Napsala svůj první román už jako devítiletá. Ale i když se její pohádkový thriller o cestování v čase na ponících příliš neuchytil, ráda si myslí, že jím prostě jen předběhla dobu. Přes veškerý neúspěch si ale svůj dětský sen stát se spisovatelkou splnila, a dosud jí vyšlo celkem osm románů.

V prvních sedmi se ale věnovala spíše tématům vztahů a rodinných dramat. Před pikolou, za pikolou je její první psychologické drama.

Kromě toho je také oceněnou novinářkou, která pracovala pro Guardian, Independent on Sunday a Big issue. Před Pikolou za pikolou, je její první psychologický thriller. Linda Greenová žije ve West Yorkshiru spolu se svým mužem a synem.

Recenze a články

Lisu doteď všichni považovali za milující matku, která se vzorně stará o tři děti. Jenomže co si myslet o tom, že se jí během hry na schovávanou ztratila čtyřletá Ella? Při čtení budete jako na houpačce s emocemi a v jistém okamžiku si uvědomíte, že příběh nastavil zrcadlo nejen Lise, ale i vám.

Troufnete si na pár vteřin zavřít oči? Psychologický thriller Před pikolou za pikolou britské spisovatelky Lindy Greenové v české premiéře.

Na začátku roku jsem navázala novou spolupráci s nakladatelstvím Bookmedia a jako první recenzní výtisk mi dorazil psychologický román Před pikolou za pikolou. Byla jsem ze čtení nervózní, protože vím, jak dokážu být na tento žánr náročná, a ne všechno mě zaujme nebo pohltí. Nicméně mám velkou radost, že mé pochyby se během čtení naprosto rozplynuly a já mohu s klidným svědomím říci, že tato novinka je opravdu skvělá a zaslouží si Vaši pozornost.

Poprvé jsem četla o únosu dítěte v knize Manželé odvedle. Přečetla jsem ji za týden. Teď se mi do ruky dostala kniha novinářky Lindy Greenové Před pikolou za pikolou a ta vypráví podobný příběh. A k přečtení mi stačilo dokonce šest dní.

Archiv

Kontaktní formulář

Máte dotaz ke Knize měsíce? Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám jej zodpovíme.