HRADY A ZÁMKY

Vladimír Brych, Jan Rendek

Knihou měsíce července je titul, který vás přenese do dávných časů a představí vám kulturní bohatství Česka. Seznámí vás s hrady, tvrzemi i zámky na našem území a osvětlí vývoj architektury za posledních osm století české historie. 

Z českých hradů a zámků dýchá tajemná historie. Jejich velký počet a překvapivá rozmanitost láká každý rok stále více turistů toužících po poznání. V této jedinečné knize, která je největší jednosvazkovou publikací svého druhu, naleznete téměř 250 památek z různých koutů naší republiky. Jejím autorem je přední český odborník, historik PhDr. Vladimír Brych.

Nejen, že se dozvíte spoustu zajímavých informací, ale texty o památkách jsou doprovázeny velkým množstvím unikátních fotografií Jana Rendeka. Kniha vám tak může posloužit jako dobrý pomocník při výběru zajímavého výletu, nebo se její krásou necháte jen tak okouzlit v pohodlí domova a budete snít o dobách dávno minulých.

Ukázky

O autorovi

PhDr. Vladimír Brych, Jan Rendek

PhDr. Vladimír Brych

Archeolog specializovaný na hmotnou kulturu středověku a raného novověku a kastelologii. V současnosti pracuje jako kurátor sbírky v Národním muzeu.

Je autorem řady monografií o hradech a zámcích a dalších publikací, zaměřených na různé aspekty středověkých sídel. Například tituly ČESKÉ HRADY A ZÁMKY, 2005; nebo HRADY A ZÁMKY NA MORAVĚ A VE SLEZSKU, 2007 (vždy s Janem Rendekem) patří mezi nejúspěšnější populárně naučné publikace tohoto typu ve 20. století.

Pravidelně též publikuje články a studie v odborném tisku, autorsky i organizačně se podílí na přípravě výstav, vědeckých katalogů a sborníků, včetně mezinárodních projektů, naposled zahraniční putovní výstavy Národního muzea CZECH CASTLES (2013–2018).

Jan Rendek

Od poloviny 90. let 20. století působí jako profesionální fotograf. Doposud se zaměřuje na architektonickou fotografii, částečně i leteckou fotografii. Posledních 10 let jezdí fotografovat na západní část ostrova Nová Guinea, kde pořizuje fotografie místních kmenů a přírody.

V letech 2000–2011 pracoval jako fotograf v Národním muzeu, kde se podílel na výstavních katalozích: Kachle doby gotické, renesanční a raně barokní. V roce 2017 proběhla v Národním muzeu výstava Lovci lebek, na které se též podílel.

K jeho nejznámějším knižním dílům patří ČESKÉ HRADY A ZÁMKY, 2005; HRADY A ZÁMKY NA MORAVĚ A VE SLEZSKU, 2007 (vždy s autorem textu Vladimírem Brychem); KRÁSNÉ MOSTY, 2012 (s autorem textu Václavem Mošnou); VLTAVA, 2007 a BEROUNKA, 2010 (vždy s autorem textu Václavem Větvičkou).

Recenze a články

Vyvolávají v nás romantické představy o dobrodružných dobách a životě v blahobytu. Rádi se díváme, jak důstojně vyčnívají v krajině, obdivujeme jejich architekturu i výhled z vysokých věží. A samozřejmě, zachraňují program dovolené, když je venku deštivo. Česko je zemí na hrady a zámky mimořádně bohatou, což oceňují také cizinci z moderních koutů světa, kteří u nás hledají střípky zmizelé historie.

Archiv

Kontaktní formulář

Máte dotaz ke Knize měsíce? Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám jej zodpovíme.