Sedm zákonů

Miroslav Bárta

Žijeme v epoše, která nemá obdoby? Je náš svět tak unikátní, jak si myslíme? A budeme první civilizací, která poroste věčně? Nebo je vše prostě jinak a jsme jen dalším kamínkem do mozaiky příběhů člověka na tomto světě? Správná odpověď je pravděpodobně ano i ne. 

Naše civilizace, úroveň technologií a znalostí obecně, vyspělost komunikací a lékařské péče i míra blahobytu mluví samy za sebe. Stejně tak ovšem můžeme pozorovat, že podobně jako v minulosti i dnes čelíme dobře známým výzvám, jakými jsou nárůst byrokracie, fungování či selhávání elit, role společenské smlouvy i lídrů, nadbytek nebo naopak chybějící zdroje energie, ekonomické krize nebo (ne)schopnost přizpůsobit se proměnám přírodního prostředí. Objevují se i zcela nové výzvy jako například svět zahalený do globální komunikace, sociální sítě, zetabyte informací, rozpor mezi nashromážděnými poznatky a skutečným poznáním, lidská schopnost masivně měnit své přírodní prostředí, epidemie a mnohé jiné.

Kniha Sedm zákonů nabízí možnost podívat se na dnešní svět jako součást dlouhé časové řady dějin, procesů i dílčích událostí, jejichž charakteristiky prozrazují, že existuje sedm univerzálních zákonů, kterým podléhají všechny civilizace. I my.

O autorovi

prof. Miroslav Bárta

Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr. (1969) – egyptolog a archeolog, dlouholetý ředitel Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Vede české výzkumy v Egyptě a Súdánu, těžiště jeho archeologické činnosti spočívá ve výzkumu lokality stavitelů pyramid v Abúsíru nedaleko Káhiry. Je nositelem mnoha prestižních mezinárodních cen za svou činnost ve vědě. Působil také na řadě univerzit v západní Evropě i v zámoří. Výsledkem jeho práce je řada publikací, v roce 2019 mu bylo uděleno nejvyšší vědecké ocenění v České republice – Česká hlava.

Recenze a články

Čím se zásadně liší naše civilizace od těch minulých? Kolik času zbývá do jejího konce? Dá se vůbec její zánik odvrátit? Na tyto a další otázky týkající se naší civilizace a jak to s ní může dopadnout, jsme se zeptali známého českého egyptologa, archeologa a autora několika knih Miroslava Bárty.

Myslíme si, že se nám s nejmodernějšími technologiemi a špičkovým zdravotnictvím nemůže nic stát. Současný blahobyt tu ovšem nemusí být navěky. Kniha Sedm zákonů nešíří poplašné zprávy, ale na základě vědeckých poznatků odkrývá křehkost naší současné civilizace.

Čeká také naši civilizaci pád, stejně jako všechny předchozí? Nebo se dokážeme poučit z historie, využít moderních technologií a přizpůsobit se lépe budoucím změnám? Právě vyšla nejnovější kniha uznávaného českého egyptologa Miroslava Bárty s názvem Sedm zákonů, která hledá odpovědi nejen na tyto otázky.

Archiv

Kontaktní formulář

Máte dotaz ke Knize měsíce? Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám jej zodpovíme.