Bez obalu

Barbora Tlustá

Řekněme si to bez obalu: neplnit každodenně koš odpadem dá hodně práce a vyžaduje velké odhodlání. Pokud se vám to ale povede, budete mít perfektní pocit. Knižní novinka Barbory Tlusté, propagátorky veganství, raw stravy, přírodní kosmetiky a ohleduplnosti vůči životnímu prostředí, je vůbec první českou knihou o životním stylu zero waste.

Zero waste znamená nulový odpad. Znamená to žít bez odpadu, udržitelným způsobem, být šetrný k životnímu prostředí, k místu, kde žijeme a chceme žít i nadále. Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik odpadu vyprodukujete? Kolik čeho kupujete, kolik obalů pak vyhodíte? Máte pocit, že toho doma máte prostě moc? Zkuste zero waste!

Tato knížka je pro všechny, kteří by zero waste chtěli vyzkoušet, ale zatím neví, jak na to. Ukáže vám, jak do života postupně zavádět změny, které vám pomůžou omezit produkci odpadu, odmítnout zbytečný přebytek, začít žít udržitelně a uvědoměle, zdravě, kreativně a v klidu.

Autorka Barbora Tlustá se s vámi podělí o zkušenosti, které na své zero waste cestě získala – a že jich je! Knížka vás krok za krokem provede základy zero waste, zjistíte, proč je lepší omezit odpad než recyklovat a jak toho docílit. Dozvíte se, kam chodit nakupovat, jak to funguje v bezobalových obchodech, jak neplýtvat jídlem a vyrobit skvělé pochoutky ze surovin, o kterých jste si doteď možná mysleli, že už se nedají využít. Poradí, jak doma zredukovat drogerii a kosmetiku, aniž byste přišli o kvalitu, na kterou jste zvyklí, jak udržitelně pořizovat oblečení a jak se bez zbytečného odpadu v klidu starat o malé či větší děti. Čekají na vás také kapitoly o Vánocích, Velikonocích a oslavách a dárcích, které vám ukážou, že se kvůli minimalizaci odpadu nemusíte vzdávat tradic. A mnoho dalšího. Kniha obsahuje originální ilustrace, ilustrované recepty i foto návody a také užitečné tipy a odkazy.

Zero waste je běh na delší trať, ale je to cesta, která se vyplatí. Tak až půjdete příště do obchodu, chtějte to BEZ OBALU.

Ilustrace a fotografie Eliška Blažek Bártová, fotografie Eva Růžičková.

Ukázky

O autorovi

Barbora Tlustá

Barbora Tlustá vystudovala herectví na brněnské konzervatoři. Ze zdravotních důvodů vyzkoušela raw stravování, které ji tak nadchlo, že začala s maminkou vyrábět raw dezerty. V roce 2015 si spolu v Brně otevřely cukrárnu RAW with love. Ani ne za rok provozu už přebíraly první místo v soutěži GOURMET Brno v kategorii cukrárny. Postupem času se Barbora začala zajímat i o přírodní kosmetiku a její výrobu a chtěla se tímto směrem vydat.

Seznámila se s Ivou Strnadovou, dokumentaristkou, reportérkou a také designérkou šperků z přírodních surovin, kterou zajímal životní styl zero waste. Nadchla je udržitelnost a nakupování v bezobalových obchodech. Chtěly podporovat lokální výrobce a pěstitele, chtěly žít bez odpadu, bez zbytečného přebytku, ale plnohodnotně, zdravě a dobře. Chtěly si v bezobalových obchodech kupovat nejen potraviny, ale i kosmetiku a drogerii. A tak si v prosinci 2018 za pomoci rodiny a přátel a díky podpoře na serveru HitHit, otevřely obchůdek s bezobalovou drogerií, kosmetikou a mnohým dalším s názvem Friendly Place neboli přátelské místo, kde si kromě kvalitní bezobalové přírodní kosmetiky, drogistických výrobků můžete koupit i přírodní šperky nebo si dát třeba kávu a raw dezert.

Recenze a články

Nakladatelství Jota vydává knihu Bez obalu, vůbec první českou publikaci o životním stylu zero waste. Je určená všem, kteří by si takto chtěli vyzkoušet žít a zatím neví, jak na to. Více nám v rozhovoru prozradila její autorka Barbora, která žije s manželem a dvouletým synem v malé vesnici za Brnem.

Kniha Bez obalu o nulové produkci odpadu je převratná a má šanci změnit myšlení české společnosti. Proč? Je napsaná velmi čtivě, navíc má velkou informační hodnotu. Odpovídá na spoustu otázek, které vás napadají, a dozvíte se, jak po krůčcích postupovat k bezobalovému životnímu stylu. Najdete v ní chytré a vyzkoušené recepty, návody i zlepšováky do domácnosti. Příručka je plná obrázků, fotek, komentářů, rad a tipů na zajímavé odkazy. A co je úplně nejlepší, vychází z mnohaleté osobní zkušenosti autorky, pro kterou je bezobalový život srdeční záležitostí.

 

I vy si z něj můžete udělat nové neskutečně kreativní hobby! Třeba tak, že se pustíte do upcyklování, tedy začnete ze starých věcí tvořit nové. Váš byt se tak může zútulnit stylovými doplňky s minimálními náklady. Nebo vám učarují vůně přírodních ingrediencí při výrobě domácí kosmetiky. Zkrátka v sobě můžete objevit nebývalé schopnosti, které budou dělat radost vám i ostatním. A to je ta největší motivace, proč to vůbec zkusit!

Jak můžete přejít na nulový odpad? Poradíme vám dvacet jednoduchých kroků. Stačí se zamyslet nad svou každodenní činností a snadno se můžete k nulovému odpadu přiblížit.

Po mnohá staletí to lidé zvládali. Chodili na nákup s košíkem pro čerstvé věci, vyráběli si domácí přípravky pro vlastní zkrášlení i úklid, pili ze džbánku. Až pohodlná moderní doba jim dala možnost kupovat si jídlo a pití, které sem putovalo přes půl světa v několika plastových obalech.

V poslední době si lidé začali více uvědomovat, co všechno přírodě provedli a co naší planetě hrozí, pokud v tom budeme pokračovat. Začali se sami zajímat o způsoby návratu životního prostředí k původnímu stavu. Prvním mezikrokem ke změně návyků je třízení, které je velmi záslužnou činností. Samo o sobě však překotnou produkci odpadu nijak nesnižuje. „Zero waste je běh na delší trať, ale je to cesta, která se vyplatí,“ říká autorka a dodává: „tak až půjdete příště do obchodu, chtějte to bez obalu.“

Archiv

Kontaktní formulář

Máte dotaz ke Knize měsíce? Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám jej zodpovíme.