Člověk Jágr - Příběh legendy

Petr Čermák

Že je Jaromír Jágr sportovním gigantem, pyšní se dvěma tituly mistra světa a vlastní dva prsteny za zisk Stanley Cupu s Pittsburgh Penguins, fanoušek hokeje dobře ví. Člena prestižního Triple Gold Club a nejlepšího českého hokejistu všech dob ostatně obdivuje pomalu každý malý kluk. 

 

Autor i proto záměrně upouští od běžného portrétu výjimečného sportovce, který proslavil Česko více než stovky vládních delegací. Snaží se vstoupit nejlepšímu hokejistovi světa konce minulého století i počátku našeho věku a držiteli Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče NHL za rok 1999, kdy Jágra experti povýšili na úroveň velikánů Wayna Gretzkého i Maria Lemieuxe, do jeho neobyčejně obsažné duše.

 

Jaký je vlastně člověk? Jakou proměnu prodělal?
Jako malý chlapec vysloví jeden velký sen: ,,Chci být nejlepší hokejista světa." A skutečně se jím stane. A kde jsou tedy prameny jeho ojedinělých schopností a kořeny sportovní mimořádnosti? Jak je možné, že obyčejný venkovský synek, Jarda z Hnidous u Kladna, dobude Ameriku a v Avantgardu Omsk si získá i Rusko, podmaní si celý hokejový svět.

  

Stojí za jeho úspěchem stejnojmenný otec, čím obohatil jeho fenomenální geny?
Je opravdu největší ženou Jaromírova života maminka, jak se píše? Čím tak lidsky vyspěl a zmoudřel, jak se vzdělal a dospěl k vysoké myšlenkové úrovni? Autor se ptá a také na tyto a jiné otázky odpovídá společně s osobnostmi, kteří s Jaromírem pracovali, jako jeho osobní kouč Marian Jelínek, a hráli, mezi jinými Martin Straka, anebo ho měli možnost blíže poznat. Hovoří o něm osobnosti světového hokeje, včetně Lemieuxe a Gretzkyho, ale také Alois Hadamczik a Vladimír Růžička, trenéři Česka, kteří v hokejovém gladiátorovi a umělci vždy viděli velké srdce, motivátora a vůdce.

 

Ukázky

Víme, jak se Jarda naučil bruslení. Pro jeho dlouhý a elegantní skluz ho dokonce chtěli do krasobruslení. Poznali jsme, jaký má cit pro hru a prostorové vidění i jak získal pevnost a sílu. I jemu samotnému se tehdy zdálo, že víc už ani nežádá. 
 ,,Bruslení bylo všechno, co jsem v té době potřeboval. Mám nohy daleko od sebe a tím pádem i dobrou stabilitu, takže jsem se vždy na nich udržel, i když se mě soupeř snažil zastavit všemi způsoby. 
Pravidelným cvičením jsem získal velkou sílu v nohou a tím pádem i rychlost. Rozhodoval jsem zápasy a celé mužstvo hrálo na mě. 
 Ale kde si osvojil svou dominanci, jak a kde se rodil střelec stovek gólů? Spíše tisíců, pokud bychom započetli i mládežnické kategorie.
Vždyť v raném věku i v čase žákovského a dorosteneckého zrání odehrál turnaje, které měnil ve svou střeleckou hitparádu. Starší trenéři i Jaromírovi vrstevníci pamatují víkendy, v nichž dokázal soupeřům nasázet deset, patnáct i dvě desítky branek! Jarda oslavil sedmé narozeniny a krátce nato nastřílel na kladenském turnaji druhých tříd šestnáct branek. V dresu domácích doslova pokořil Spartu, když jí vsítil všechny čtyři góly. 
 Jsem útočník a ten musí dávat góly, jako by uvažoval. Ač mu to tam padalo, jak s oblibou říkají hokejisté, Jarda i se značnými gólovými účty spokojen zřejmě nebyl. A tak se zejména od svých třinácti čtrnácti věnuje střelbě ještě daleko intenzivněji jak na trénincích, tak i doma, a to především o velkých prázdninách. Branku se starými tenisovými sítěmi mu podle přesných hokejových rozměrů svařil táta. 
 ,,Postavil ji na zahradu, na zeď pověsil staré plachty, aby to nelítalo pryč a puk neotloukal omítku, a sehnal také desku, z níž jsem střílel. Byla z umělé hmoty velikosti 3x1,7 metru a puk po ní pěkně klouzal," líčí letní kanonádu. ,,Ráno jsem vstal, udělal předepsanou dávku dřepů, nějaké kliky a shyby a šel na zahradu střílet. Vypálil jsem tak pět set střel a šel zase zpátky cvičit. Po nějaké chvíli jsem se pak opět na zahradu vrátil. Hodně mě to bavilo, zvláště když jsem si dal cíl, že musím trefit nějaký kout v brance. Vydržel jsem pálit tak dlouho, dokud se mi to nepovedlo."

Nepopsatelný pocit štěstí málem vystřídaly slzy. Kdyby je Jaromír nezadržel, mohly tryskat jako nepříliš daleké Niagarské vodopády. Je někde vysoko nad Pittsburghem, hledí na Civic Arenu, svůj příští hokejový domov, a náhle si uvědomí, že dává sbohem Hnidousům a Kladnu, rodině, kamarádům a vůbec svému já, jímž doposud žil. Vždyť důvěrně znal pouze rodiče, k nimž byl připoután takřka pupeční šňůrou, vždy se k nim navracel ze školy a zimáku, ale teď tady, v docela cizím městě, bude sám.
 Snad i proto padne v první fázi volba na bydlení v české rodině u manželů Němcových. Jaromír nalezne svůj nový domov na krajanském večírku, který připravil sám Craig Patrick. Bylo až dojemné, jak o svůj klenot pečoval. Známka, že se od něj mnohé očekává.
 ,,Na té párty se stala ještě jedna mimořádné věc," líčí Jaromír poprask, který nastal. ,,Přišel někdo, koho nikdo nečekal. Mario Lemieux."
 Tady vidíme, jak byl Patrickův scénář dokonalý. 
 ,,Mario totiž nikdy nikam nechodí, vyhýbá se publicitě a většinu času tráví doma s Natálií."
 A teď se superstar Penguins najednou objeví se svou snoubenkou na večírku, kde převládají hráči s manželkami, nevídané a nečekané, aby navštívil párty k uvítání osmnáctiletého hokejisty z Československa. Mario přijde ke svému příštímu parťákovi, podá mu ruku a řekne:
 ,,Pokud budeš něco potřebovat, vždycky se na mně obrať. Já jsem byl ve stejné situaci jako ty, když jsem přišel do Pittsburghu, bylo mi jako tobě a uměl jsem jen francouzsky. A dodnes si pamatuji, jak to pro mě bylo těžké. Takže se ničeho neboj, já ty problémy dobře znám a vím, jak ti je. Jsem připraven ti kdykoliv pomoci."

O autorovi

Petr Čermák

Autor je absolventem Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Společně s novinářskou i vydavatelskou činností na sebe upozornil recenzemi a eseji zejména v oblasti literatury a výtvarného umění. V posledním období se věnuje tvorbě portrétů významných osobností a Čechů, kteří svou zemi proslavili ve světě, a globálních sportovních hvězd.

Autorovou pozoruhodnou prací je autorizovaná kniha „ČLOVĚK HAVEL", která vyšla s podtitulem „Prezident a jeho lidé" v novém vydání k nedožitým osmdesátinám velikána naší doby.

Petr Čermák také vytvořil portrét „BOHUMIL HRABAL – VZHŮRU, SRDCE!" (2013) k 100. výročí narození jednoho z našich největších spisovatelů. Čtenářsky úspěšnou knihou je rovněž portrét „SIMONA STAŠOVÁ - Herečka velikých vášní".

Mezi další z jeho životopisných děl českých osobností patří biografie ,,ČESKÁ LVICE Petra Kvitová", „DOMINIK HAŠEK - Muž ze síně slávy", „KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ - Život na Olympu", „TOMÁŠ KLUS"  či ,,JANA ŠVANDOVÁ".

Tématu se autor věnuje i v oblasti sportu. Vytvořil portréty sportovních celebrit „PETR ČECH", „NEDVĚD Grande Paolo", „IVAN LENDL" či „BÁRA" (Barbora Špotáková).

Recenze a články

Jaromír Jágr. To je jméno, které okamžitě vyvolá silné dojmy v duši každého hokejové nadšence a nenechá chladným ani žádného českého vlastence. Iniciály JJ totiž nesymbolizují jen famózní hokejové výkony na národní i světové úrovni, ale inspirují také všechny, kdo chtějí být prostě ,,ti nejlepší.“  Aktualizované vydání životopisné knihy ,,ČLOVĚK JÁGR - Příběh legendy“ popisuje kariéru jednoho z nejlepších sportovců světa, jež si opakovaně sáhl na nejvyšší týmová i individuální ocenění v hokejovém světě a může se pyšnit statusem jednoho z nejlepších hráčů zámořské NHL.

Knihou měsíce března se stala čerstvě aktualizovaná biografie Člověk Jágr – Příběh legendy, která vypráví životní příběh jednoho z nejlepších hokejistů světa. 

O tom, že Jaromír Jágr dosáhl na všechny nejvyšší sportovní mety a napsal velký kus českých hokejových dějin, už dnes není pochyb. A proto je kniha Člověk Jágr, kterou napsal novinář Petr Čermák, vítaným přírůstkem do knihovničky všech hokejových fanoušků.

Archiv

Kontaktní formulář

Máte dotaz ke Knize měsíce? Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám jej zodpovíme.