Guinness World Records 2022

kolektiv autorů

Nejnovější vydání Guinness World Records se zářivým novým designem přináší fascinující pohled na současný svět. V knižním vydání každoročního bestselleru najdete přes 1000 světových rekordů ze všech oblastí lidské činnosti, říše přírody i ze světa vědy, díky kterým se vydáte na tu nejzajímavější cestu kolem světa. 

Hlavním tématem vydání pro rok 2022 je životní prostředí, kterému se věnuje hned první z celkem deseti kapitol. Ta přináší nejzajímavější čísla z oblastí jako jsou klimatické změny, recyklace materiálů či obnovitelná energie. Chybět však nebudou ani rekordy ze světa moderních technologií, umělé inteligence, médií nebo třeba sociálních sítí. Dočtete se spoustu zajímavostí o pandemiích z historie nebo o mladých lidech, kteří dokázali vykonat něco prospěšného pro lidstvo, přestože jim ještě nebylo 16 let. 

The Guinness Book of Records založili v srpnu 1954 Norris  a Ross McWhirterovi. Nejnovější edice 2022 je již 68. svazkem encyklopedie, která se dočkala vydání ve stovce zemí a byla přeložena do 37 jazyků. Kniha samotná drží světový rekord jakožto vůbec nejprodávanější kniha chráněná autorskými právy

O autorovi

Guinness World Records

Přemýšleli jste někdy nad tím, kdo je ten záhadný Guinness, pro kterém je kniha pojmenována? Publikace dříve nazývaná Guinnessova kniha rekordů je totiž pojmenována po irském pivovaru Guinness Breweries, jehož někdejší generální ředitel sir Hugh Beaver je duchovním otcem celé myšlenky knihy rekordů. Počátkem 50. let minulého století se totiž účastnil mysliveckého večírku, v jehož průběhu se dostali myslivci do sporu o tom, který lovný pták je nejrychlejší v Evropě - zda kulík zlatý, nebo koroptev. Odpověď se však myslivcům nepodařilo dohledat v žádné z odborných knih, které měli v té době k dispozici. Sir Beaver věděl, že takových otázek, nad kterými debatují návštěvníci hospod v Irsku i mimo něj, musí být mnoho, ale neexistuje žádná kniha, která by dokázala rozsoudit spory ohledně rekordů. 

Ke svému nápadu se vrátil v roce 1954, když na doporučení jednoho ze svých zaměstnanců oslovil právě dvojčata McWhirterovy, kteří v Londýně provozovali výzkumnou agenturu. Sir Beaver je pověřil sestavením první Guinnessovy knihy rekordů, která byla vydána v srpnu 1955 v nákladu 1000 kusů a do Vánoc se dostala na čelo žebříčku nejprodávanějších knih. 

Recenze a články

Rok se s rokem sešel a přichází čas na tradiční přehlídku světových rekordů. Kniha Guinness World Records 2022 vám jich ukáže více než 1000! Vezme vás na cestu kolem světa a bude vám vyprávět o kuriozitách, které se udály v mnoha rozličných oborech lidské činnosti, v říši přírody i ve světě vědy a techniky.

Archiv

Kontaktní formulář

Máte dotaz ke Knize měsíce? Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám jej zodpovíme.