Chlapec, který následoval svého otce do Osvětimi
O té nejlepší a zároveň nejhorší stránce lidství, o síle rodinného pouta a nezdolnosti lidského ducha.
Kniha vyprávějící neuvěřitelný příběh Gustava Kleinmanna, vídeňského židovského čalouníka, a jeho dospívajícího syna Fritze, kteří byli na podzim roku 1939 zatčeni nacisty a odvlečeni do německého Buchenwaldu. Tam začíná jejich cesta plná násilí, hladu a nucených prací, kdy si museli budovat své vlastní vězení a najít způsob, jak se dožít dalšího dne. Vedení SS však mělo jiné plány - drtivou většinu vězňů přesunout do jiného koncentračního tábora, Osvětimi. Přestože se Fritz Kleinmann měl jako jeden z mála šťastných tomuto transportu vyhnout, nedokázal si představit, že by měl svého otce opustit. Nechal se proto na seznam k transportu dopsat, přestože si tím v podstatě podepsal vlastní rozsudek smrti.
V časech hrůz, jichž se stali svědky, i utrpení, jež prožili, je naživu držela jediná jistota: láska mezi otcem a synem. Jeremy Dronfield popisuje, jak si vězni navzájem dodávali odvahu a jak mezi nimi fungovala pevná pospolitost. Kniha je tak i navzdory děsivému tématu plná naděje. Gustav Kleinmann měl obrovskou vůli přežít a ať se dělo cokoliv, dokázal se postavit i tomu největšímu zlu.
Spisovatel Jeremy Dronfield poskládal dohromady střípky deníkových zápisků, které si Gustav tajně vedl, historických dokumentů i vyprávění dalších přeživších. Podařilo se mu tak vytvořit ucelený obraz toho, co se tehdy odehrálo, přestože se některé situace zdají být jen těžko uvěřitelné. Jak sám autor říká, celý příběh je skutečný a historicky podložený, i když by bylo mnohem lepší, kdyby k tomu nikdy nedošlo. Poprvé však vypráví příběh otce se synem, kteří spolu prošli hrůzami války – příběh o odvaze a přežití, v dějinách holokaustu bezprecedentní.