Kurvítko zvané optimismus
Optimismus je skvělý. Díky němu jsme šťastnější a pomáhá nám překonávat těžkosti. A nejen to. Díky optimismu podnikáme, vymýšlíme inovace a vynálezy, zakládáme rodiny, jdeme do různých rizik. Optimismus je zkrátka hracím motorem pokroku a úspěchu. Jenže v některých situacích není optimistické myšlení dobré. Například tehdy, kdy předvídáme, jak se mi sami budeme chovat v budoucnu. Optimisticky předpokládáme, že se v budoucnu budeme chovat lépe než dnes. Jde hlavně o peníze, jídlo a zlozvyky.
Zkuste uhodnout:
Kolik procent lidí držících dietu dosáhne své cílové váhy?
Kolik procent lidí si udrží svou cílovou váhu napořád?
Kolik procent lidí přestane kouřit a už nikdy nezačne?
Zde máte správné odpovědi:
Kolik procent lidí držících dietu dosáhne své cílové váhy? 5%
Kolik procent lidí si udrží svou cílovou váhu napořád? 0,5%
Kolik procent lidí přestane kouřit a už nikdy nezačne? 17%
Díky tomu, že optimisticky předvídáme, že se v budoucnu budeme chovat lépe než teď, je optimismus kurvítkem budoucnosti: ,,Začnu hubnout, ale až zítra po snídani. Začnu se učit angličtinu, ale až od pondělka. Přestanu kouřit, ale mám ještě půl krabičky. Přestanu pít alkohol, ale ještě mám ve spíži čtyři láhve. Začnu běhat, až skončí zima..."
Z očekávání, že se v budoucnu budu chovat lépe než teď, vyplývá, proč se s námi dá tak snadno manipulovat: nejsme trpěliví a chceme rychlé výsledky. Proto se nám slíbí rychlé výsledky s tím, že nemusíme změnit své dosavadní vzorce chování: ,,Zhubni zaručeně za tři týdny. Cena 5 000 Kč. Dnes sleva 1 000 Kč. Ale jen dnes! Spěchej a objednej hned!"